Ciekawe Badania
Skip to content Skip to navigation
 
1.
2.
3.
4.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2

Parse error: syntax error in /www/ciekawebadania_www/www/ciekawebadania.pl/modules/php/php.module(80) : eval()'d code on line 17
Cukrzyca typu 2
opis
zalecenia żywieniowe

Aktualnie prowadzimy badanie kliniczne leku na cukrzycę typu 2.

 

Pacjentom biorącym udział w badaniu gwarantujemy:

  • bezpłatny dostęp do biologicznego leczenia
  • stałą opiekę lekarza i koordynatora badania
  • bezpłatną diagnostykę niedostępną w trakcie standardowego leczenia
  • posiłki w trakcie wizyt
  • terminowy zwrot wszystkich kosztów dojazdu do ośrodka 
  • najwyższe standardy medyczne i etyczne
  • przyjazną atmosferę w nowoczesnym ośrodku 
  • dogodną lokalizację
  • poufność danych
  • przeprowadzenie leczenia zgodnie z obowiązującym prawem unijnym i polskim

 

Jeżeli masz zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 i chcesz wziąć udział w badaniu klinicznym, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 170 370 lub wypełnij formularz zgłoszeniowy. 

Co to jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 (inna nazwa: cukrzyca insulinoniezależna), jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i/ lub względnym jej niedoborem. Stanowi około 90% przypadków cukrzycy. Wyróżnia się dwa główne czynniki predysponujące do rozwoju cukrzycy typu 2 – czynnik genetyczny (uwarunkowania genetyczne) oraz czynnik środowiskowy (tryb życia, a przede wszystkim masa ciała oraz nawyki żywieniowe). Uważa się, że to głównie otyłość odpowiedzialna jest za rozwój cukrzycy typu 2. Warto zaznaczyć, że czynnik środowiskowy to czynnik modyfikowalny, czyli taki, na który mamy bezpośredni wpływ.

Jakie są objawy cukrzycy typu 2?

Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo, często przez dłuższy czas (nawet kilka lat) są niedostrzegalne, zwykle niejednoznaczne i trudne do zauważenia. Należą do nich m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, uczucie osłabienia, mogą pojawiać się infekcje układu moczowo-płciowego. W późniejszym czasie dochodzi również do zmniejszenia masy ciała.

Jaka jest diagnostyka cukrzycy typu 2?

Potwierdzeniem rozpoznania cukrzycy typu 2 są badania laboratoryjne – stężenie glukozy we krwi – mierzone na czczo, po obciążeniu glukozą, lub mierzone przygodnie, o dowolnej porze dnia. Dodatkowym wskaźnikiem jest stężenie tzw. hemoglobiny glikowanej HbA1c.

Jakie jest leczenie cukrzycy typu 2?

Podstawą leczenia cukrzycy typu 2, w przeważającej liczbie przypadków, jest modyfikacja trybu życia. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, prowadzące do normalizacji masy ciała, zwiększają wrażliwość komórek na insulinę oraz normalizują glikemię. Jeśli zmiana stylu życia nie przynosi zadowalających efektów, lub jest niemożliwa, włącza się leczenie farmakologiczne – stosuje się tzw. doustne leki przeciwcukrzycowe, zwiększające insulinowrażliwość (np. metforminę). Kolejnym etapem leczenia, jeśli doustne nie jest skuteczne, jest terapia insuliną (początkowo zwykle łączy się obie metody).

Informacje dodatkowe

Cukrzyca prowadzi do rozwoju przewlekłych powikłań (uszkodzenia różnych tkanek i narządów, prowadzące do ich nieprawidłowej funkcji), dlatego niezmiernie ważne jest jej odpowiednio wczesne rozpoznanie oraz skuteczne leczenie. Na skutek stopniowego uszkadzania naczyń krwionośnych dochodzi do rozwoju uszkodzenia siatkówki oka, nerek, nerwów, choroby niedokrwiennej serca, kończyn dolnych oraz mózgowych.

 

Regularne kontrole lekarskie i odpowiednie leczenie od wczesnego stadium mogą opóźnić wystąpienie następstw choroby oraz zapobiegać im w znacznym stopniu. Każdy chory na cukrzycę typu 2 powinien pozostawać pod opieką lekarza diabetologa i kontrolować glikemie.

 

 

 

 

Żywienie w cukrzycy typu 2 jest jedną z metod leczenia i powinno być zgodne z najnowszymi zaleceniami. Główne zalecenia żywieniowe, weryfikowanie corocznie przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, dotyczą całkowitej energetyczności (kaloryczności) posiłków w ciągu dnia – powinna być ona dostosowana indywidualnie do osoby i umożliwiać utrzymanie prawidłowej masy ciała lub redukcję nadmiernej masy ciała.

 

Należy podkreślić, że w przypadku cukrzycy nie ma jednej, uniwersalnej diety dla wszystkich chorych. Istnieją natomiast pewne ogólne zasady, będące bazą dla opracowywania indywidualnych zaleceń – rekomendowane są głównie: dieta śródziemnomorska, dieta DASH, wegetariańska.

 

Cele żywienia w cukrzycy typu 2 (stanowiące prewencję rozwoju powikłań choroby) to:

  • utrzymanie stężenia glukozy w surowicy krwi w granicach normy
  • utrzymanie optymalnego stężenia cholesterolu i trójglicerydów
  • utrzymanie wartości ciśnienia tętniczego krwi w prawidłowych granicach
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała

 

Dieta powinna opierać się o podstawowe zasady prawidłowego żywienia – czyli regularne spożywanie posiłków, niewielkich objętościowo, zbilansowanych oraz urozmaiconych. Dodatkowo w cukrzycy należy kontrolować i zwracać szczególną uwagę na: pory posiłków (jeść często i regularnie, wielkość spożywanych porcji, ilość, rodzaj spożywanych węglowodanów (ograniczyć należy węglowodany łatwoprzyswajalne, na korzyść złożonych dostarczających błonnik pokarmowy).

 

Jak zrealizować te zalecenia w praktyce? Poniżej prezentujemy wskazówki:

 

Węglowodany złożone oraz o niskim IG (indeks glikemiczny < 55), czyli jakie?

  • wybieraj: pieczywo z mąki pełnego przemiału (np. razowe), graham, płatki zbożowe nieprzetworzone (np. owsiane lub żytnie), grube kasze (np. pęczak, gryczana), ryż naturalny, makarony pełnoziarniste
  • staraj się nie rozgotowywać produktów zbożowych i warzyw, czyli gotuj al dente = na półtwardo. Warzywa gotuj krótko, w niewielkiej objętości wody, na parze, tylko blanszuj lub zjadaj na surowo
  • unikaj słodyczy oraz słonych przekąsek, dosładzania potraw i napojów oraz spożywania napojów słodzonych
  • nie zaleca się stosowania fruktozy jako zamiennika cukru; możesz sięgać po substancje słodzące, ale stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta

 

Wybieraj świeże ryby zamiast mięsa, staraj się aby pojawiały się w Twoich posiłkach częściej. Jeśli sięgasz po mięso niech będzie to drób lub chuda wołowina. Przetwory mięsne takie jak wędliny, pasztety, kiełbasy zastępuj pastami kanapkowymi, które możesz przygotować np. z chudego nabiału, ryb, nasion, strączków, orzechów, pestek, z ziołami.

 

Staraj się by Twoje posiłki były urozmaicone – łącz różne produkty i różne techniki kulinarne.

Przykłady posiłków:

  • kanapki z pieczywa razowego z pastą z gotowanej ryby i świeżych ziół, z sałatką z: liści szpinaku świeżego, grejpfruta, pomidorków koktajlowych i orzechów włoskich z octem balsamicznym
  • płatki owsiane górskie z kefirem, orzechami włoskimi i owocami jagodowymi
  • zupa jarzynowa (warzywa gotowane al dente) z lubczykiem, tymiankiem i jogurtem naturalnym
  • szaszłyki warzywno-drobiowe pieczone (pierś z indyka, papryka zielona, cebula, pieczarki, cukinia) z kaszą gryczaną i sosem jogurtowo-chrzanowym

 

Literatura:

  • „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” H. Ciborowska, A. Rudnicka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  • „2017 Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland.” Clinical Diabetology 2017; 6, Suppl. A: A1–A80.
  • „Zdrowe i smaczne żywienie osób z cukrzycą i ich rodzin.” J. Tatoń i wsp. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  • „Jak uniknąć powikłań w cukrzycy” J. Tatoń, A. Czech, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.